platinum-natural.pl
platinum-natural.pl
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Czym zajmuje się lekarz internista? Zakres obowiązków i kariera

Autor: Ricky Admin

Internista to lekarz pierwszego kontaktu, który świadczy usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, zapewniając długoterminową, kompleksową opiekę pacjentom poszukującym leczenia od typowych do przewlekłych schorzeń. Często pracuje także z pacjentami hospitalizowanymi, jak również zajmuje się dolegliwościami dotykającymi osoby starsze (medycyna geriatryczna).

Interniści wykonują szereg zabiegów, w tym badania fizyczne, diagnozowanie, leczenie chorób takich jak infekcje, grypa, a także chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, przepisując leki. Ważnym aspektem obowiązków internistów jest profilaktyka chorób oraz opieka zdrowotna w zakresie zdrowia psychicznego. Dzięki ścisłej współpracy z pacjentami internista pomaga zapobiegać chorobom i troszczy się dobre samopoczucie pacjentów.

Medycyna wewnętrzna obejmuje wiele specjalności, do których należą kardiolodzy, endokrynolodzy, nefrologowie, pulmonolodzy i geriatrzy. Rozległy charakter medycyny wewnętrznej oznacza, że interniści są dobrze przygotowani do pracy w wielu różnych warunkach. Natomiast medycyna geriatryczna koncentruje się na zdrowiu osób starszych i niepełnosprawność u nich występującej. Do schorzeń, które najczęściej dotykają osoby starsze, należą demencja, delirium, niemobilność, niestabilność, nietrzymanie moczu, upośledzenie intelektu lub pamięci, upośledzenie wzroku, utrata słuchu i urazy w wyniku upadku.

Internista może pracować w porozumieniu z innymi specjalistami medycznymi w nagłych wypadkach, m.in. z lekarzami medycyny ratunkowej, lekarzami rodzinnymi, innymi lekarzami pierwszego kontaktu i pielęgniarkami. Interniści prowadzą badania i mogą praktykować w wielu różnych środowiskach, w tym w szpitalach, prywatnych biurach, klinikach intensywnej terapii i domach opieki.

Jakie umiejętności są wymagane do wykonywania zawodu lekarza internisty?

Dobrzy lekarze potrzebują solidnego zestawu umiejętności. Ważne są zdolności przywódcze, rozwiązywania problemów, wytrzymałość fizyczna i umiejętności komunikacyjne. Internista w szczególności powinien posiadać ostatnią z tych cech, ponieważ to on musi zdobyć zaufanie pacjenta, aby mógł dowiedzieć się, z jakimi dolegliwościami dokładnie się boryka. Przyśpieszy i ułatwi to proces leczenia. Istotne są również chęci samorozwoju, ponieważ medycyna cały czas idzie do przodu.

Internista to bardzo pożądany zawód. Już teraz mamy do czynienia z niedoborem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i przewiduje się, że w przyszłości będzie on jeszcze większy. Dlatego warto rozważyć wybór kierunku studiów medycznych.


Źródła:
 https://poradnia-staroleka.com.pl/oferta/internista - Lekarz Internista
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon