platinum-natural.pl
platinum-natural.pl
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Leczenie otyłości

Autor: Ricky Admin

Otyłość jest przewlekłym problemem zdrowotnym, który stał się światową epidemią. Wskaźniki otyłości rosną w alarmującym tempie z powodu coraz bardziej siedzącego trybu życia w połączeniu z łatwym dostępem do tanich, smacznych, wysokotłuszczowych produktów spożywczych. Szczególnie niepokojące są rosnące wskaźniki otyłości u dzieci.

Otyłość jest poważnym schorzeniem medycznym i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym chorób serca, cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego cholesterolu, obturacyjnego bezdechu sennego i artretyzmu. Dlatego bardzo ważne jest, abyś szukał odpowiedniego leczenia. Otyłość jest zasadniczo zaburzeniem metabolizmu i jest spowodowana brakiem równowagi między poborem energii i wydatkami energetycznymi przez długi okres. Innymi słowy, zużywa się więcej kalorii lub energii, niż się pali poprzez ćwiczenia i codzienne czynności. Leczenie otyłości ma na celu przywrócenie tej równowagi energetycznej. Istnieje wiele różnych możliwości leczenia, które zostały krótko opisane poniżej.

hamburger

Leczenie otyłości - przegląd metod

Tradycyjne metody odchudzania obejmują zmniejszenie spożycia kalorii i zwiększenie aktywności fizycznej. Jednakże rosnący poziom otyłości i związane z nią schorzenia zwiększyły zainteresowanie zarówno farmakologicznym, jak i chirurgicznym leczeniem utraty wagi. W większości przypadków leczy się za pomocą kombinacji tych terapii. Celem ich jest próba przywrócenia prawidłowej wagi i zmniejszenia współistniejących chorób bez wywoływania istotnych skutków ubocznych lub zachorowalności. Ogólnie rzecz biorąc, im większy stopień utraty wagi zostanie osiągnięty, tym większe korzyści zdrowotne można uzyskać. Jednak nawet niewielkie ilości utraty wagi (5-10% masy ciała) mogą znacznie poprawić stan zdrowia pacjenta.

Zmiany stylu życia

Leczenie otyłości bazuje przede wszystkim na modyfikacji stylu życia. Jest to istotnym składnikiem wszystkich form programów odchudzania. Zmiany stylu życia w sposobie odżywiania i aktywności fizycznej mogą być jedynym sposobem leczenia, które spowoduje trwałe zmniejszenie wagi. Zmiany stylu życia mogą obejmować następujące elementy:

Zmiany w diecie

Ogólnym celem terapii dietetycznych jest zmniejszenie spożycia kalorii. Istnieje niezliczona ilość różnych rodzajów dostępnych diet komercyjnych i ważne jest, aby znaleźć taką, która będzie odpowiednia dla Ciebie i bezpieczna. Diety można ogólnie podzielić na diety niskoenergetyczne lub bardzo niskoenergetyczne, w zależności od tego, w jakim stopniu ograniczają one dzienne spożycie kalorii. Jeśli jesteś poważnie otyły i masz choroby związane z wagą, lekarz może zasugerować bardziej restrykcyjną dietę o bardzo niskiej kaloryczności przez krótki okres. Leczenie otyłości dietą o bardzo niskiej wartości energetycznej może powodować szybką i wyraźną utratę wagi poprzez ograniczenie dziennego spożycia. Jednak może również skutkować efektem jo-jo, więc ważne jest, aby starać się przestrzegać innych zmian stylu życia w dłuższej perspektywie czasowej. Z tego powodu mniej restrykcyjne diety są bardziej preferowane, ponieważ ma się więcej swobody i można nauczyć się, jak przygotowywać zdrowe posiłki.

Aktywność fizyczna

Zwiększona aktywność fizyczna jest często stosowana w połączeniu z dietą w celu zwiększenia wydatków na energię. Wykonywanie wyłącznie ćwiczeń fizycznych jest jednak często nieskuteczne. Należy dążyć do zaangażowania się w 30 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności (takich jak intensywne chodzenie) co najmniej przez 3-5 dni w tygodniu. Powinieneś spróbować wykonywać czynności, które lubisz, ponieważ zwiększy to prawdopodobieństwo, że będziesz się do nich stosować w przyszłości. Jeśli jesteś bardzo otyły i masz trudności z ćwiczeniami, możesz spróbować pływać lub jeździć na rowerze aż do poprawy kondycji fizycznej.

Podsumowanie

Podczas gdy chirurgia staje się coraz bardziej powszechna w leczeniu otyłości, dieta, ćwiczenia fizyczne i długoterminowe zmiany stylu życia pozostają podstawą leczenia. Chirurgia powinna być brana pod uwagę tylko wtedy, gdy jesteś chorobliwie otyły i masz poważne problemy zdrowotne związane z wagą. Skuteczne leczenie otyłości wymaga zatem zintegrowanego i multidyscyplinarnego podejścia z udziałem różnych pracowników służby zdrowia, w tym dietetyków, lekarzy, fizjoterapeutów, chirurgów i psychologów/psychiatrów. W celu osiągnięcia długotrwałej utraty wagi konieczne jest wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania się i ćwiczeń fizycznych na całe życie.


Źródła:
 http://www.chirurgiasowmed.pl/leczenie-otylosci/ - Bariatria
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon