platinum-natural.pl
platinum-natural.pl
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Zapłodnienie pozaustrojowe - wszystko, co warto wiedzieć

Autor: Ricky Admin

Myślisz o przezwyciężeniu niepłodności przy zapłodnieniu in vitro? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat wskaźników sukcesu, skutków ubocznych i innych istotnych kwestii.

Obecnie wiele par zmaga się z niepłodnością lub niezdolnością do poczęcia pomimo regularnego niezabezpieczonego seksu. Jako rozwiązanie, coraz więcej osób wybiera zapłodnienie pozaustrojowe, procedurę, w której chirurgicznie usunięte jajeczka są zapłodnione spermą w laboratorium, a następnie wprowadzone bezpośrednio do macicy.

Jeśli chcesz zajść w ciążę przez in vitro, ważne jest, aby zrozumieć wskaźniki sukcesu, metody i możliwe skutki uboczne. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym przed zapisaniem się do procedury.

ciąża

Niepłodność ma szeroki zakres przyczyn zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Leczenie zazwyczaj polega na skorygowaniu problemu lekami lub operacją. Czasami jednak konwencjonalne leczenie okazuje się trudne i nieskuteczne, przez co pary decydują się na zapłodnienie pozaustrojowe.

Na przykład kobiety z blokadą jajowodu często decydują się na tę metodę, ponieważ zapłodnione jajo jest wkładane bezpośrednio do macicy podczas zabiegu, a przewody nie są konieczne do poczęcia. Powszechne jest również stosowanie in vitro w przypadkach, gdy u mężczyzny wytwarza się zbyt niska liczba plemników lub ich występuje ich całkowity brak.

Jak wygląda proces in vitro?

Zapłodnienie pozaustrojowe obejmuje obróbkę jajeczek i nasienia w laboratorium, aby umożliwić zapłodnienie i wczesny rozwój zarodków. Aby przygotować się do in vitro, kobieta przyjmuje leki iniekcyjne na płodność przez około 10 dni, podczas których wzrost jej jajeczek jest ściśle monitorowany. Kiedy są one gotowe do odbioru (około 14 dni później), kobieta przyjmuje jedną ostatnią iniekcję, która pomaga w dojrzewaniu jajeczek - a 36 godzin później jaja są pobierane z jajnika. Lekarze używają wąskiej igły, urządzenia ssącego i ultrasonograficznego do ich pobierania. Ten etap in vitro zazwyczaj obejmuje znieczulenie lub sedację w celu złagodzenia bólu.

Następnie embriolog umieszcza zebrane jajeczka na szalce Petriego. Łączy jaja z plemnikami pobranymi od samca w procesie zwanym inseminacją. Jeśli plemniki mają niską ruchomość, embriolog może wprowadzić plemniki bezpośrednio do jajeczek, które są przechowywane przez trzy do siedmiu dni. Wreszcie, lekarze przeszczepiają jeden lub więcej embrionów do macicy za pomocą cewnika. Implantacja, a następna ciąża - zazwyczaj ma miejsce jeden lub dwa tygodnie później.

Wskaźnik sukcesu in vitro zależy w dużej mierze od jakości i ilości jaj. Jakość jaj jest przede wszystkim odzwierciedleniem wieku kobiety, od której jaja są pozyskiwane. Im kobieta jest młodsza, gdy przechodzi zapłodnienie pozaustrojowe, tym większa szansa, że jej jajeczka mogą spowodować zdrową ciążę. Inne czynniki, które mają wpływ na sukces tego zabiegu to waga, spożycie alkoholu i palenie tytoniu.

Większość kobiet, które przechodzą in vitro, nie ma żadnych objawów, ale możliwe skutki uboczne obejmują:

  1. Skurcze;
  2. Wzdęcia;
  3. Tkliwość piersi;
  4. Klarowny lub krwawy płyn, który pochodzi z pochwy w małych ilościach;
  5. Huśtawki nastroju;
  6. Zaparcia;

Niektóre kobiety również odczuwają skutki uboczne zastrzyków hormonalnych, które przyjmują przed samym zapłodnieniem pozaustrojowym. Należą do nich bóle głowy, bóle brzucha, wahania nastroju, wzdęcia, uderzenia gorąca i zespół hiperstymulacji jajników - rzadki stan, który powstaje w wyniku nadmiernego wytwarzania jajeczek. Objawami są przyrost masy ciała, ból i obrzęk brzucha, nudności, duszność i zawroty głowy.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon